Toz Boyama İşlemi

Elektrostatik toz boyama kısaca, ürün içinde solvent kullanılmaksızın ürün yüzeyinin boya ile kaplanması işlemidir. Bu kaplayıcı malzeme, son kat boya tabakasını oluşturan ve çok ince toz boya partikülleridir.

Kullanılacak olan toz boya; özel boya kabinleri içerisinde özel boya tabancaları ile atılır. Bu işlem toz boyanın hava akımı ile boya tabancasına taşınıp toz bulutu halinde boya kabini içerisinde pülverize edilmesi ile gerçekleşir. Kabin içerisinde ürün üzerine boyanın yapışması ile kaplama işlemi gerçekleşmiş olur. Toz boyanın ürün üzerine tam anlamıyla yapışabilmesi için ürünün çok iyi bir şekilde topraklanması gerekmektedir.

Boyama işlemi sırasında fazla atılan boya yada ürün üzerine yapışmayan boyanın tekrar kullanılması için kabin içerisindeki emme sistemiyle havada ayrılarak tekrar kullanıma kazandırılır. İşte boyanın bu geri kazanımından dolayı, elektrostatik toz boyama işleminin verimliliği oldukça yüksek olup %100'e yakındır.

Ürün toz boya ile kaplandıktan sonra pişirme fırınlarına sokulur. 200°C deki pişirme fırınlarında toz boya eriyerek ürün üzerinde akmasına, polimerize olup kimyasal sertleşme sonucunda ürün üzerine yapışması sağlanır. Sonuçta da çok dayanıklı, ekonomik, çevre dostu, farklı renk alternatifli parlak bir yüzey kaplaması elde edilir.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Özçelik Elektrostatik Toz Boya'ya aittir. Vuslat Yazılım tarafından tasarlanmıştır.